Voronja Galerii

Lätted VI: Billeneeve ja Mann Mariliin Kindsiko


Voronja galerii kureeritud kunstiprogramm "Lätted" jõuab septembris Võrumaale, kus avatakse kahes erinevas talus kunstnikest õdede näitused. Päidla külas, Kalme talus saab näha Mann Mariliin Kindsiko keraamikat ning Uhtjärve külas, Kollo-Hanso talus on võimalik tutvuda Billeneeve loominguga.

“Otepää külje all olev Päidla on olnud mulle selleks kohaks, kus pere koos käib ning kus ma veetsin toredaimad lapsepõlvesuved,” meenutab Mann Mariliin Kindsiko ja lisab “
Mann Mariliin Kindsiko on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis skulptuuri, kuid lapsena Soomes käies avastas ta enda jaoks portselanimaali ning praeguseks on ta portselani maalinud juba 26 aastat. Selle kõrvale on mahtunud installatsioone, maale ja performanceid üle ilma. “Kindlasti on minu käes ka omamoodi rekord, kui koos abikaasaga tegime performance`i, kus publikuks oli pool miljonit inimest,” meenutab Kindsiko Indias, Bangalores toimunud aktsiooni ja lisab “Tartu Kunstnike liitu ma ei kuulu, sest selle jaoks peaks olema vähem värvikam”.

Mann Mariliin Kindsiko jaoks on Päidla kohaks, kus ta veetis oma toredaimad lapsepõlvesuved ning kus pere siiani koos käib. “See on küla, kus ruutmeetri peal õitseb 21 taime ning mäe otsas seistes võiks kuut järve, kui seda metsa ees ei oleks”, räägib Kindsiko õhinal ja lisab “Olen moodustunud Ida- ja Lääne-võrokese ühinemisel ning lapsepõlv ja õpinguaastad ongi mul möödunud siin- ja sealpool kupleid”.
Lätete sarja näitusel tuleb esitlusele värske Kindsiko nõudekollektsioon "Konnakarbid ja pilvikud" ning lisaks mõned abikaasa Udeya Vir Singhi maalid, skulptuurid ja näpuharjutused.
Näituse kõrval on avatud kodukohvik kohaliku jäätise ja eksootilise toiduga. Maitsvaid roogi küpsetab mr Singhi köök ning kohvi ja jäätist pakub Päidla käsitööjäätis.

Billeneeve puhul on raske öelda, kus kunstitegemine algab ja kus lõpeb ning ta ise iseloomustab end samuti: “Ma olen kunst, oma põhiolemuses kannan endas kõike moodsat ja kaasaegset, mida ainult meie kohutav ajastu on võimeline tootma”. Billeneeve on Eesti kunstnike liidu liige, ta loob setu rahvarõivaid kaasaegse kunsti võtmes ja peab linnutalu.

„Ma ei taha avaldada lugu. Lugu ei ole. Lugu valmib jooksvalt vastavalt hetke olukorrale. Lugu on muutuv sest lugu on vale”, iseloomustab Billeneeve avatavat näitust. “Olen 51% setu, ülejäänud midagi muud. Olen üles kasvanud 100 sarvelise peaga talus Võrumaal ning seega sünnist saati kokku puutunud loomade hingelise kui ka eesmärgipärase eluga”, põhjendab Billeneeve, kuidas ta jõudis linnutalu pidamiseni, keda ta oma sõnul kasvatab peamiselt modellide eesmärgil.

Näitusel saab näha Billeneeve varasemat loomingut, aga esitlusele tuleb ka uus installatsioon ning aiatäis vanemaid monumentaalmaale. Billeneeve „Eesti talvine kunst“ sisaldab vaikust, tantsu ja pildilist-tekstilist informatsiooni elu kohta, mis on talle kõige olulisem. Ja valget kana.
Avatud on kodukohvik, kus muuhulgas saab legendaarset Billeneeve kimchy-kanajalasuppi.

Näitused on avatud 8. ja 9. septembril, kell 12-17.
Talude täpsed koordinaadid:
Kalme talu, Päidlas 
Kollo-Hanso talu, Uhtjärvel    

8. septembril, kell 11.15 väljub Tartust, Vanemuise alumisest parklast kunstibuss, mis Päidla külla jõuab kella 12ks ning sealt edasi Uhtjärve külla, omakorda kella 14ks. Tagasi Tartu hakkab buss sõitma kell 15.30. Bussipilet maksab 8 eurot ja bussile tuleb eelnevalt registreeruda, saates kirja e-posti aadressile raul.oreskin@gmail.com.