Voronja Galerii

Peter Belyi "Avatud piirid"


Voronja galerii neljandat suvehooaega kureeris Peterburi kunstnik ja kuraator Peter Belyi, kes kaasas näitusele kunstnikke, kes töötavad orgaanilise ja anorgaanilise maailma vaheliste seoste loomisega ning kasutavad kunsti loomiseks loodust või loodusest pärinevaid protsesse.

"Tänapäeval püüab kunst väljuda traditsioonilistest ruumidest, purustades institutsionaalseid raame, et ühelt poolt tagada loojale vajalik vabadus, teisalt liikuda publikule lähemale ning olla rohkem avatud," põhjendas Peter Belyi oma otsust kureerida kaasaegse kunsti näitust suurlinnamelust eemal asuvas Voronja galeriis.

Belyi tõdes, et öeldes lahti muuseumi steriilsest mugavustsoonist, muutub tavaliselt ka kunsti vorm. "Ebastabiilsetes tingimustes saab olulisemaks protsess, mitte lõpptulemus," selgitas Belyi oma valikut luua Voronja galeriis näitus orgaanilisest kunstist.

Kunstnikud, kes on kaasatud neljanda suvehooaja näituse loomisele, sattusid justkui ristmikule – ühelt poolt tuli neil silmitsi seista vahel lausa paanilist hirmu tekitava loodusega ja teiselt poolt tuli neil orgaanilist maailma taltsutada, et taimed, putukad, kivid ja kristallid võtaksid kunstis vormi, mis taaslõid harmoonilise sideme inimese ja looduse vahel.

Voronja galerii neljanda suve näitus, "Avatud piirid", avati 18. juunil 2017 ning seda oli võimalik näha kuni 27. augustini, kolmapäevast pühapäevani, kell 12-18.

Peter Belyi on kunstnikuna tegutsenud aktiivselt alates 2003. aastast. Ta on osalenud rohkem kui 60 ühis- ja personaalnäitusel nii Peterburis kui ka Moskvas, Milanos, Veneetsias, New Yorgis, Washingtonis, Miamis, Bolognas, Nantes`is, Londonis ja Jeruusalemmas. Belyi teosed kuuluvad mitmetesse rahvusvaheliste muuseumite kogudesse. 2009. aastal avas Belyi Peterburis galerii Luda, kus ta on kureerinud nii vene kunstnike näituseid kui ka mitmeid rahvusvahelisi projekte. Belyi kunstniku- ja kuraatoritööd on auhinnatud mitmete oluliste preemiatega. 2014. aastal pälvis ta kuraatoritöö eest Moskvas tegutseva riikliku kaasaegse kunsti keskuse innovatsioonipreemia.

Voronja galerii neljanda suvehooaja näitus oli esimene Peter Belyi kuraatoritöö väljaspool Venemaa piire.

Näituse valmimist toetas Kultuurkapital